browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Najsłynniejsza ulica w Gdańsku

Posted by on 15 maja 2012

Gdańsk jest jednym z najstarszych miast na dzisiejszym terenie Polski oraz jednym z najpiękniejszych miast mających wyjątkowe stare miasto. Myśląc o Gdańsku prawie zawsze mówimy fontanna Neptuna, bursztyn i Długi Targ. Właśnie ta ostatnia rzecz będzie „bohaterem” tego artykułu.

Gdański Długi Targ to prestiżowa oraz reprezentacyjna ulica starego miasta w Gdańsku, biegnąca w samym jego centrum. To właśnie tutaj toczy się kulturalne życie miasta i to właśnie tutaj możemy zobaczyć najważniejsze zabytki tego portowego miasta w tym między innymi wcześniej wymienioną fontannę Neptuna.

Aby lepiej zapoznać Was z tą znana ulicą należy poznać jej historię tym samym trzeba cofnąć się do dwunastego, wtedy Długi Targ był traktem kupieckim i jednocześnie głównym ciągiem drożnym miasta.

Na znaczeniu zyskał jednak po zajęciu miasta przez Krzyżaków . Należy pamiętać , że dziś Długi Targ jest nieco krótszy niż był pierwotnie bowiem wtedy ciągnął się od Bramy Złotej do Bramy Zielonej. Od samego początku Długi Targ był znanym miejscem w mieście i tym samym zamieszkiwany był jedynie przez tych których było na to stać – czyli patrycjuszy, ludzi urzędów oraz powszechnie występujących w Gdańsku – kupców. Długi targ swego czasu nazywany był także Drogą Królewską – nazwa to wzięła się częstych parad na cześć monarchy w XV i XVI wieku.

Długi Targ ma również ciemną stronę o której nie wszyscy wiedzą, jako bardzo prestiżowa oraz reprezentacyjna, miały tutaj również miejsce lubiane w tamtych czasach egzekucje na przykład heretyków czarownic i złoczyńców. Jednak aby „stracić głowę” w tym miejscu trzeba było należeć do szlachty – pospólstwo stracone było w katowni lub Górze Szubienicznej.

Do 1882 roku ziemia Długiego Targu wypełniona była zwykły polnymi kamieniami, po przejęciu przez Niemców miasta w tym roku postanowiono nałożyć na nawierzchnie drogi, brukowane kostki zakupione w Skandynawii. W XX wieku zaś środkiem drogi położone zostały linie tramwajowe, które zostały zniszczone po drugiej wojnie światowej.

Tak jak pisałam na początku na Długim Targu znajdują się najważniejsze zabytki miasta, oprócz fontanny Neptuna możemy tutaj zobaczyć między innymi: słynny Ratusz Główny Miasta, Dwór Artusa, Dom Schumannów oraz Bramę Zieloną. Niedaleko głównej ulicy będziemy mogli również zobaczyć targ złota oraz wyrobów z bursztynu. Jakby nie patrzeć przecież Gdańsk położony jest na szklaku bursztynowego znanego od czasów rzymskich. Warto zatem udać się na słynny targ i zapoznać się z ofertą miejscowych handlarzy, z pewnością mają oni do zaoferowania wyroby niedostępne nigdzie indziej .

Wszystkich zachęcam do zobaczenia Gdańska oraz spaceru ulicami starego miasta i oczywiście Długim Targiem, każdy kto nie jest z Trójmiasta powinien skorzystać z ciekawej oferty udostępnionej przez znane w Polsce z wysokiego standardu oraz wyśmienitych posiłków – Hotele w Gdańsku. Zdecydowanie warto tutaj odwiedzić Hotel Radisson Blu Gdańsk słynący z połączenia dobrej konkurencyjnej ceny z najwyższa jakością obsługi.

Powinno się jednak pamiętać, że stolica Pomorza oferuje Hotele, szczególnie godnymi polecenia są te Hotele Gdańsk, które znajdują się w blisko centrum i oferują sale szkoleniowe

 

Comments are closed.