browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Niespotykanie atrakcyjne miejsca, które warto zobaczyć będąc w Gdańsku.

Posted by on 28 maja 2012

Gdańsk jako ośrodek rzeczywiście przyjazny turystom oferuje wielką liczbę wyjątkowych zabytków i miejsc. Nawet krótkie opisanie wszystkich jest niemożliwe. Warto jednak przybliżyć wszystkim planującym urlop w tym mieście choć część z nich. Do obiektów na pewno godnych zainteresowania należą Wielka Zbrojownia oraz Pomnik Jana III Sobieskiego. Są to wyjątkowo fascynujące miejsca dla wszystkich urlopowiczów.

By mieć szansę zobaczenia ich na własne oczy wystarczy udać się do Gdańska i korzystając ze znakomitej oferty prezentowanej przez Hotele Gdańsk, zatrzymać się na kilka dni. Wśród lokalnej bazy hotelowej doskonałym poziomem wyróżnia się Hotel Focus.

Powinno się jednak pamiętać, że Gdańsk do zaoferowania ma Hotele, szczególnie godnymi polecenia są te Hotele w Gdańsku, które znajdują się w centrum. Wielka Zbrojownia, określana również czasem arsenałem, to jeden z najwspanialszych przykładów świeckiej zabudowy pochodzącej z renesansu.

Wzniesiono ją w latach 1602-1605, niejako w odpowiedzi na zwiększające się zagrożenie bezpieczeństwa miasta ze strony Szwecji. Autorem budowli był jeden z najwybitniejszych ówczesnych architektów. Zbrojownię zbudowano z małej czerwonej cegły, przywożonej z Holandii. Ozdobiono ją także dekoracjami z piaskowca oraz złoceniami. Efektowna konstrukcja na pierwszy rzut oka wydaje się być utworzona z czterech osobnych kamieniczek, jednak to tylko złudzenie. Budynek jest faktycznie bogato zdobiony. Jego ściany są urozmaicone poprzez choćby pokaźne portale z herbami Gdańska, podtrzymywane dodatkowo przez symbol miasta, czyli lwy. Następnymi z zdobień są posąg Minerwy, kamienne maski, wykute postacie wojowników, muszkieterów i wielu innych. Swoistą ozdobę stanowią także dwie wysokie ośmioboczne wieżyczki, przykryte blaszanymi dachami. Zbrojownia została spalona w czasie działań II wojny światowej, jednak w latach 1947-1965 budynek został odbudowany.

W latach 2000-2005 odrestaurowano także obie fasady, przywracając chociażby okazałe złocenia. Obecnie parter budynku, o powierzchni niemal 2 tysięcy metrów kwadratowych służy jako obiekt handlowy, zaś na wyższych kondygnacjach znajduje się Akademia Sztuk Pięknych. Kolejną z gdańskich atrakcji jest pomnik króla Jana III Sobieskiego. Jest to odlane w brązie, doskonałe dzieło lwowskiego rzeźbiarza, które początkowo mieściło się na jednym z lwowskich skwerów. Władca przedstawiony został w narodowym stroju, w żupanie i kontuszu, siedzący na rumaku, który przeskakuje zniszczone działo. W 1950 roku rzeźba została podarowana władzom polskim, które początkowo umiejscowiły ją w Wilanowie. Pomnik stał tam przez 16 lat. Dopiero po tym okresie przetransportowany został do Gdańska i usytuowany na jednym z głównych placów Starego Miasta. Ponowne odsłonięcie miało miejsce 26 czerwca 1965 roku. Co ciekawe początkowo ukryto oryginalną tabliczkę z napisem „Królowi Janowi III miasto Lwów”. Zaprezentowano ją dopiero po 1989 roku.

Kolejną z ciekawostek jest fakt, iż w roku 1944 gdy Lwów został opanowany ponownie przez ZSRR pojawił się projekt, aby Jana III Sobieskiego przerobić na Bohdana Chmielnickiego. Na szczęście nie zrealizowano tego pomysłu. Dzięki temu dzisiaj mamy możliwość podziwiania naprawdę wspaniałego postumentu, który oddaje cześć jednemu z najwybitniejszych władców państwa polskiego. Oba opisane elementy, a więc pomnik oraz Wielka Zbrojownia to naprawdę miejsca wyjątkowo ciekawe i bezsprzecznie stanowiące atrakcję. Wszyscy pragnący zobaczyć opisane zabytki, powinni wybrać się do Gdańska i skorzystać z doprawdy wspaniałej oferty hoteli w mieście. Również przy okazji szukania ofert na  sale szkoleniowe.

Artykuł godny polecenia – redakcja

Comments are closed.