browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Oryginalna przejażdżka po Poznaniu.

Posted by on 30 maja 2012

Poznań jest miastem szczególnie przyjaznym wczasowiczom. Na terenie miasta mieszczą się liczne zabytki oraz przeróżne obiekty gwarantujące niebanalne rozrywki. Organizacje i firmy prześcigają się w pomysłach na to jak urozmaicić pobyt w mieście i zachęcić jeszcze większą liczbę urlopowiczów. Jedną z takowych idei jest uruchomienie specjalnych turystycznych linii transportu miejskiego. Chodzi mianowicie o autobus numer 100 oraz tramwaj 0. Niebywale znana w okolicy jest także Kolejka Parkowa Maltanka, potocznie nazywana po prostu Maltanką. Przejażdżka zabytkowymi liniami jest bezsprzecznie wielką atrakcją, z której warto skorzystać odwiedzając Poznań, korzystając przy okazji ze świetnej oferty reklamowanej przez Hotele Poznań.

Zdecydowanie wybija się wśród nich choćby Hotel Ikar, zapewniający świetne warunki zakwaterowania.
Warto jednak pamiętać, że stolica Wielkopolski oferuje inne Hotele, szczególnie godnymi polecenia są te Hotele w Poznaniu, które znajdują się w blisko centrum

Powracając do logistycznych atrakcji miasta, trzeba wspomnieć iż autobus linii 100 pojawił się na trasie w 2005 roku. Na tej linii kursuje zabytkowy już dzisiaj Jelcz 043 Caro, potocznie nazywany „ogórkiem”. Nie jest jednak jedynym pojazdem jeżdżącym na tej linii. Okazjonalnie bowiem były także organizowane przejazdy innymi autobusami. Na trasie podróżowały więc również: Jelcz PR110 czy DAF MB200. Wszystkim zagorzałym miłośnikom motoryzacji na pewno nazwy te wiele wyjaśniają. Turystyczna linia autobusowa nie była jednak poznańskim prekursorem takich idei. Już w 1999 roku na ulicach, a właściwie szynach miasta pojawiały się bowiem tramwaje oznaczone numerem 0. Na tej trasie również jeździ zabytkowy skład N+ND 602+456.

Bliźniaczo jak w przypadku linii autobusowej tutaj również organizowano w przeszłości okazjonalne przejazdy składami 102N, 102Na czy 105N. Już więc od kilku lat obie turystyczne linie transportu miejskiego na stałe wpisują się w lokalny klimat. Co więcej zarówno Poznaniacy jak i turyści pokochali przejazdy zabytkowymi środkami transportu. Wycieczki takie stały się niebywale modne, w związku z tym MPK zdecydowało się na rozszerzenie okresu kursowania tych pojazdów do końca października. Zatem jeszcze przez kilka miesięcy, w każdą niedzielę na trasę wyruszą autobus linii 100 i tramwaj oznaczony numerem 0. Ogromnie popularna jest wśród ludzi również Maltanka. Jest to linia kolejowa o szerokości 600mm. Całkowita długość torów mierzy zaś 3850 metrów. Jej historia sięga roku 1956, gdy działała pierwotna Harcerska Kolejka Dziecięca, jednak w czasie rozbudowy regularnych linii okazało się, iż trasa kolejki koliduje z nowo budowaną trasą codzienną. Podjęto więc decyzję o przeniesieniu jej na Maltę, którą właśnie wówczas zagospodarowywano. Nową kolejkę już pod szyldem Maltanka otwarto więc 21 lipca 1972 roku.

Od tamtego czasu dwukrotnie zmieniano nazwę kolejki, najpierw brzmiała ona Maltańska Kolej Dziecięca, by w 2002 roku na rocznicę 30-lecia powstania nadać jej obecną nazwę Kolejka Parkowa Maltanka. W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednej podobnej atrakcji, a mianowicie organizowanych przez miejscową firmę kuligach zaprzęgami konnymi, po przepięknych leśnych trasach. W czasie postojów organizowane są także ogniska z kiełbaskami, serwowany jest grzaniec. Cała impreza może być ponadto uatrakcyjniona poprzez występ kapeli czy jakiekolwiek inne zaplanowane występy scenariuszowe. W razie braku śniegu, wyjściem alternatywnym pozostaje zorganizowanie kuligu gdzie zamiast sań używane są bryczki. Wszystkie opisane powyżej atrakcje są naprawdę niebywale interesujące i z pewnością stanowią poważny argument do odwiedzenia Poznania.

Przy okazji zapraszamy do zapoznania się z ofertą miejsca konferencyjne Warszawa

Artykuł godny polecenia – redakcja

Comments are closed.