browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Jak rozliczyć zysk z najmu apartamentu wypoczynkowego?

Posted by on 31 października 2012

Osoby, które kupiły apartament w miejscowości wypoczynkowej i wynajmują go turystom muszą pamiętać o obowiązku rozliczenia podatku od zysków. Często deweloperzy inwestycji w kurortach zachęcają, iż zysk rozliczyć można ryczałtową stawką 8,5 proc. Jednak nie zawsze.

Jeśli lokal nabywany jest przez klientów indywidualnych swoje zyski mogą wprawdzie rozliczyć w formie ryczałtu, odprowadzając 8,5 proc. od przychodów.

Ale niestety kilka z wydanych do tej pory przez organy podatkowe interpretacji dotyczących najmu wskazuje, że osoba kupująca apartament lub tym bardziej kilka lokali, by je wynajmować traktowana będzie przez Urząd Skarbowy jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą. A to oznacza, że swoich zysków z najmu nie będzie mogła rozliczać w formie ryczałtu.

Podatek od zysków właściciel lokalu będzie musiał wyliczyć zgodnie z obowiązującymi stawkami, czyli 18 lub 32 proc. (gdy właścicielem nieruchomości jest osoba prywatna) lub zgodnie ze stawką liniową – 19 proc. (jeśli apartament na wynajem kupuje firma).

Jakie więc zasady obowiązują przy rozliczeniu wynajmu? Szczegółowa analiza >>>

 

Comments are closed.