browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Oszuści czyhają na turystów

Posted by on 15 lipca 2013

Media poinformowały o kolejnych przypadkach oszustw dokonywanych na turystach, którzy zamierzali wynająć miejsca noclegowe w popularnych polskich miejscowościach turystycznych.

Oszukani zostali podróżnicy wybierający się na urlop do Ustki. Skorzystali oni z ogłoszeń znalezionych w Internecie. Na pierwszy rzut oka wydawały się one godne zaufania: były opatrzone prawdziwymi adresami oraz zestawem zdjęć (które miały okazać się fałszywe). Oszuści podszywali się pod osoby posiadające posesje pod wskazanym adresem, pobierali zaliczkę na wynajem, a następnie urywali kontakt z klientem. Prawdziwi właściciele domów wskazanych w ogłoszeniach nie mieli nic wspólnego z branżą turystyczną i także stali się poszkodowaną stroną.

Podobne zdarzenia miały miejsce już w ubiegłym sezonie turystycznym. Wtedy oszuści wzięli na celownik turystów wybierających się do Zakopanego. Można przypuszczać, że oszustwa z Ustki nie są ostatnimi tego typu incydentami. Są to podstępy łatwe w realizacji i skuteczne – zanim policja zainteresowała się sprawą, oszukanych zostało kilka osób, zaś straconą przez nie kwotę można prawdopodobnie liczyć w tysiącach złotych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że złodzieje dołożyli starań, by uwiarygodnić swoje oferty. Umieszczone zostały one na cenionych portalach ogłoszeniowych oraz ozdobione fotografiami prawdziwych domów wczasowych z innych części kraju.

Podróżnym zaleca się szczególną ostrożność podczas dobierania ofert. Niezależnie od tego, czy rezerwujesz pokój w motelu, czy kupujesz bilety na autokary do Anglii, jeżeli chcesz uniknąć oszustw tego rodzaju, organizuj wyjazdy poprzez systemy rezerwacji. Ogłoszenia znalezione nawet na popularnych portalach nie są wiarygodne, ponieważ nie są weryfikowane: każdy może dodać ofertę o dowolnej treści. Systemy rezerwacji przyjmują natomiast wyłącznie sprawdzone lokale. Każdy z nich musi potwierdzić chęć przystąpienia do wybranego systemu, przez co klient zawsze może być pewny, że oferta jest prawdziwa.

Wszystkim osobom wybierającym się na wakacje polecamy takie serwisy, jak Turisticus.pl, BiletyAutokarowe.pl czy Lotnicze-Bilety.pl. To sprawdzone i cenione marki, znane z rzetelności. Naprawdę nie warto ufać anonimowym ofertom – zwłaszcza tym, które wydają się zbyt dobre, by były prawdziwe.

MP

Comments are closed.